Chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą – firmę sprzątającą. Ale nie wiesz nic lub niewiele na temat profesjonalnego sprzątania. Dlatego możesz skorzystać całkowicie bezpłatnie z naszego szkolenia za pośrednictwem Urzędu Pracy lub Ośrodka Pomocy Społecznej na terenie całego kraju. Szkolenia są indywidualne lub grupowe. Zaletą naszych szkoleń jest to, że organizujemy je w Twoim mieście !!! Więcej informacji - tutaj
Prowadzenie takiej firmy polega na wykonywaniu usług sprzątających: czyszczeniu dywanów, tapicerki u klientów indywidualnych oraz sprzątaniu posadzek w magazynach, garażach w innych przedsiębiorstwach (logistyka, wspólnoty mieszkaniowe, prywatne ośrodki zdrowia itd.). Potrzebujesz urządzeń sprzątających takich jak automat szorująco-zbierający, profesjonalne odkurzacze do prania. Samo posiadanie urządzeń nie sprawi, że będziesz ekspertem w zakresie usuwania zabrudzeń z powierzchni. Dlatego niezbędnym jest skorzystanie z kursu w zakresie obsługi maszyn sprzątających ze znajomością technologii mycia (kurs z warsztatami trwa około 30-42 godzin). Szkolenie nie polega tylko na doborze właściwych urządzeń sprzątających i profesjonalnej chemii, ale również wiąże się ze zdobyciem umiejętności wyszukiwania klientów (podstawy marketingu).
Podczas szkolenia dowiesz się jakie urządzenia są niezbędne do pracy, a które są całkowicie nieprzydatne. Po szkoleniu będziesz potrafił pracować na wszystkich rodzajach maszynach sprzątających. Następnie musisz dokonać wyboru jakie maszyny chcesz zakupić. W ramach dotacji masz do dyspozycji kilkanaście tysięcy złotych co w zupełności wystarczy na zakup podstawowego sprzętu i urządzeń sprzątających. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 roku wynosi 22476 PLN i jest to sześciokrotność przewidywanego średniego wynagrodzenia na 2014 rok, które ma wynieść 3746 złotych brutto. Pieniądze te dostajesz jednorazowo i nie musisz ich zwracać (o ile firma przetrwa rok). Jak dostać taką dotację?
Uzyskiwanie dotacji z PUP krok po kroku – wg opinii praktyka
- Przede wszystkim musisz być bezrobotnym zarejestrowanym Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Nie możesz założyć działalności gospodarczej przed otrzymaniem dotacji.
- Robisz listę zakupów sprzętu czyszczącego, na które chcesz dotację. W przypadku otwarcia firmy sprzątającej przygotuj listę rzeczy, które zgodnie z prawem można sfinansować z dotacji, więc jeśli chcesz zakładać własną firmę sprzątającą, najpierw skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem urządzeń sprzątających tutaj. Pamiętaj, że nie szukasz tylko sprzętu, ale doradztwa – żebyś mógł liczyć na stałą fachową poradę. Sam już musisz wiedzieć czego potrzebujesz lub jaka grupa docelowa będzie Twoim klientem. Dotacja głównie jest przeznaczona na zakup środków trwałych, urządzenia sprzątające, komputery itd., a dotacji nie możesz przeznaczyć na opłacenie składek na ZUS czy rachunków za telefon, a ponadto konkretne PUP-y wprowadzają własne ograniczenia dotyczące wydatków na samochody i remonty.
- Ze strony lub placówki swojego PUP-u pobierasz wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej i ewentualne załączniki. Oczywiście gdyby w każdym urzędzie były takie same, życie byłoby zbyt proste… Np. we Wrocławiu wnioski wyglądają tak jak tutaj
- Wypełniasz wniosek wpisując tam takie informacje jak np. opis planowanej działalności (czyli czym ma się zajmować twoja firma), czy masz wszystkie potrzebne certyfikaty, miejsce prowadzenia firmy (urzędnicy mogą się tam przejść), szczegółowe wydatki, oferowane usługi i produkty, przewidywane przychody oraz sprawy formalne takie jak np. forma opodatkowania. We wniosku będziesz też prawdopodobnie musiał wskazać jakieś poręcznie świadczące o tym, że nie zwiejesz z kasą do ciepłych krajów – tu również każdy urząd może dopuszczać różne zabezpieczenia.
- Generalnie wniosek jest dość krótki i prosty. Z własnego doświadczenia przy innej dotacji mogę doradzić, żeby jak najbardziej ogólnie opisywać kupowane przedmioty (o ile urząd na to pozwala). Np. zamiast pisać „komputer taki a taki, z takim dyskiem, takim procesorem i takim zasilaczem w cenie 2000 złotych” napisz po prostu „komputer za 2000 złotych”. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której zmieniłaby się cena między pisaniem wniosku a kupnem komputera.
- Na tym etapie musisz też przedstawić wyceny od sprzedawców – na szczęście mamy sklepy internetowe i dość łatwo zebrać ceny standardowych produktów i usług.
- O trudne punkty typu forma opodatkowania najlepiej zapytać w pierwszym z brzegu biurze rachunkowym mówiąc, że chcesz założyć firmę i będziesz u nich prowadzić księgowość. Możesz też założyć sobie program do rozliczania księgowości iFirma i męczyć konsultantów, którzy przez 3 miesiące są darmo. Później iFirma powinna wyjść dwa razy taniej niż księgowość w fizycznym biurze rachunkowym.
Gotowy wniosek składasz w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie w wyznaczonym terminie na prośbę urzędników musisz osobiście przedstawić planowane przedsięwzięcie. Możesz skorzystać z pomocy konsultanta, którzy pomogą Ci wypełnić biznes plan
Dyrektor PUP podejmuje decyzję, czy przyznać Ci dotację. Z tego co wiem, to większość wniosków na sprawy zrozumiałe dla urzędników przechodzi. Podobnie z wnioskami o założenie jednoosobowej firmy sprzątającej – są rozpatrywane pozytywnie, gdyż branża sprzątająca dynamicznie rozwija się (w porównaniu do krajów zachodnich udział sektora usług sprzątających sięga 10% Hiszpania; w Polsce to tylko 1,5%). No i urzędnikowi łatwo wytłumaczyć o co chodzi.
- W międzyczasie proponuję założyć konto ePUAP służące do załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Trwa to ok. 15 minut, a później musisz jednorazowo przejść się do Urzędu Skarbowego potwierdzić założenie konta. Przyda Ci się później do założenia firmy.
- Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, podpisujesz umowę z Urzędem Pracy. Powinno Ci się to udać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.
- Po podpisaniu umowy PUP przelewa Ci pieniądze na zadeklarowane wydatki. Maksymalnie 22 tysiące są do twojej dyspozycji (tylko nie szalej za bardzo, bo musisz jeszcze kupić to co zadeklarowałeś).
- Dopiero teraz możesz zakładać działalność gospodarczą (jeśli posiadasz już ePUAP, zrobisz to przez Internet w jeden dzień).
- I to tyle! Pora na zakupy. W przypadku firmy sprzątającej, to ten etap załatwisz w tydzień i już będziesz mieć wszystko co potrzebne, żeby prowadzić własny biznes.
- Na koniec jeszcze tylko jedna uwaga: zbieraj na wszystko faktury i proformy, dokumentuj każdy wydatek i zwracaj uwagę, żeby wszystko się zgadzało z wnioskiem, a będzie dobrze :).
Doradzamy w zakresie przygotowania biznes planu (analiza SWOT) jaki jest konieczny podczas ubiegania się o bezzwrotną pożyczkę z dotacji z Urzędu Pracy i UE na zakup urządzeń sprzątających (patrz dotacje z Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej: ten link).
Pobierz: Komplet druków